St. John’s History

St. John’s church has been a vital part of downtown Lansdale, Pa. since 1876!

1940's - Original St. John's Church Building ExteriorSt. John’s original building across Richardson Avenue (where the empty lot and parking is now). Photo by Earl Swartley.

Lans Reformed Church - Copy

A postcard image of St. John’s original building –  connected to what is currently the Anchor House (then the manse) across Richardson Avenue (where the empty lot and parking is now). Postcard from collection of Steve Jarinko.  Below: Photo of the original building; photo of a Music Stand from our original church building as displayed during our 125th anniversary, October 15, 2000.

1960s-st-johns-old-church-building

2000-10-15 Music Stand from Original building

1926 St. John's Sanctuary

Above: Inside the original St. John’s church sanctuary – probably taken in 1926 during the 50th anniversary of St. John’s founding (see decorations). Photo from St. John’s archives

1926 St. John's 50th Anniversary Booklet.St. John's original Building 1940's

Above: Inside the original St. John’s church sanctuary – probably taken during World War II era 1940’s.  Photo donated by Richard Drissel.    Below: St. John’s cornerstones.

1925 St. John's Cornerstone 1936-1951 St. John's Cornerstone

1876-1951 St. John's Cornerstone

Below: St. John’s groundbreaking for our current buildings (1925) – original church building in background 

1925 St. John's groundbreaking 2

14882306_10153991262146787_2996963739551176385_o

1926-06 Dedication Cover1926-06 Dedication Future Hope

Above: Program from Service of Dedication for the St. John’s Church School building, June, 1926.  Below: Article about our Golden Jubilee in the January 17, 1926 Herald.

1926-01-17 Herald Golden Jubilee

1940's St. John's Assembly Hall Before Sanctuary

St. John’s building as seen from Richardson Avenue in the 1940’s. The Assembly Hall (below ground level) has a flat roof where our sanctuary sits today. The narthex is shown but the main sanctuary was not built until the early 1950’s. Photo by Earl Swartley.

1950's - St. John's Sanctuary Construction

St. John’s building before the sanctuary was completed. Photo by Earl Swartley.

The following is an historical sketch from the St. John’s Reformed Church Golden Jubilee program of January 24-31, 1926:

1926 St. John's History 1

1926 St. John's History 2

Rev. Henry Franklin Seiple

April 30, 1944 St. John’s Herald – last Sunday for Dr. Alfred N. Sayres as Pastor

1944-04-30 Herald Dr. Sayres last Sunday

September 10, 1944 St. John’s Herald – first Sunday for Rev. Harold C. Baer as Pastor

1944-09-10 Rev. Baer 1st Sunday

November 6, 1949 St. John’s Herald – first Sunday for Dr. Harold E. Ditzler as Pastor

1949-11-08 1st Sunday Dr. Ditzler

1951 St. John's 75th Anniversary Booklet

Below: Photos believed to be from the first Christmas in St. John’s new sanctuary, 1952.  The first service was December 24, 1952.  Photos by Earl Swartley.

1957-12-15 Herald New Parsonage

On Sunday, September 30, 1973, Rev. John W. Touchberry was installed as Senior Pastor at a 4:00 pm Installation Service.

1973-09-30 Rev. John Touchberry Installed

Program & article from St. John’s Centennial Celebration February 1, 1976:

1976 St. John's Centennial 1 1976 St. John's Centennial 2

1976 Centennial Article 1

1976 Centennial Article 2

Program from St. John’s 125 Anniversary dinner – October 7, 2001

2001-10-07 125th Anniversary Program 1 2001-10-07 125th Anniversary Program 2

2001-10-07 125th Anniversary Program 3

2001-06-02 Lansdale Day 2001-06-02 St. John's Balloon

DSC_0273

St. John’s has had only 7 senior pastors in our long history since 1876.  These portraits of our first 6 pastors from 1876-1999 hang in our church Library. Our current Senior Pastor, Rev. Dr. Susan C. Bertolette, has been our Senior Pastor since 1999. 

Below: Rev. Sue celebrates 25 years at St. John’s – June 5, 2005

2005-06-05 Rev. Sue 25 Years at St. John's

Assistant & Associate Pastors

St. John’s first full time, ordained Assistant Minister was Rev. Howard R. Whitebred, starting on July 1, 1958. He left St. John’s on April 24, 1960 to serve as pastor of First UCC in Palmerton, Pa.

1958-06-29 Herald Rev. Whitebred Reception

1958-07-21 Rev. Whitebred

The second Assistant Minister was Rev. Raymond D. Groff, who came to St. John’s from Old Goshenhoppen and Keelor’s UCC on September 4, 1960.  1960-09-04 Herald Rev. Raymond Groff

Rev. Frank S. Landis, Jr. was our third Assistant Pastor, installed June 16, 1963. In his first three months he served as primary pastor as Dr. & Mrs.Ditzler took a sabatical trip to England and Switzerland. Just eight months after joining St. John’s, Rev. Landis passed away on February 25, 1964 at age 27.  1963-06-16 Rev. Landis Joins St. John's

1964-03-01 Rev. Landis Obituary

On October 1, 1964, Rev. Martin ‘Marty’ L. Bupp became St. John’s Assistant Minister and served until August 31, 1969, when he accepted a call to First Congregational Church UCC in Westfield, Ma.

1964-10-11 Rev. Marty Bupp Joins St. John's

1969-08-31 Rev. Bupp Leaves

In 1969 the Rev. Evelyn Deardorff became part-time Director of Children’s Ministry. In 1970, Rev. John A. Denlinger became Associate Pastor, accepting a call to St. Luke’s UCC in Lititz, Pa., leaving St. John’s on August 9, 1973.

1970-06-14 Rev. Denglinger Installation

1973-08-19 Rev. Denglinger Leaves 1

1973-08-19 Rev. Denglinger Leaves 2

Rev. Bernie Dunphy-Linnartz became Minister of Christian Education starting on August 18, 1974.  On June 6, 1980, Rev. Sue Bertolette was installed as Associate Minister (see below).

1980-04-27 Rev. Sue Bertolette New Assoc. Pastor

After almost 20 years as Associate Minister and ‘Co-Pastor’, Rev. Sue was elected Senior Pastor after Rev. Touchberry retired.  In 2000 Rev. Russell D. Clark from St. Luke’s UCC in North Wales became Associate Pastor until 2002, when he was elected Senior Pastor at St. Paul’s UCC in Dallastown, Pa.  In 2004 Rev. Ryan W. Henderson from Monson UCC in Monson, Maine was elected Associate Pastor, serving for 10 years until he was called to be Associate Conference Minister for Youth, Young Adults & Emerging Ministries for the UCC New York Conference in 2013.  (See our ‘Where Are They Now’ page for more information on Pastors Russ and Ryan.)

Below: Pat Reiker presents stole to Rev. Ryan Henderson & Pastor Ryan with Rev. Sue – Rev. Ryan Henderson’s Installation Service December 5, 2004

2004-12-05 Installation Service Rev Ryan

2005-12-04 Rev. Ryan & Rev. Sue

Rev. Adelaide (Pastor Addie) Stong from Hershey, Pa., after recently graduating from Lancaster Theological Seminary, was elected to this position in 2014 and currently fills this important role at St. John’s.  (See our Staff page for more about Pastor Addie.)

St. John’s Student Associate Pastors

1946-07-07 New Student Pastor

Over the years St. John’s has had a number of Student Pastors, beginning in the summer of 1946 with Henry K. Haines, a graduate of Ursinus College from Maytown, Pa. while he was studying at Lancaster Theological Seminary. He went on to serve as a pastor in Waynesboro, Pa. Unfortunately, he died in a car accident in March, 1952.1952-03-30 Rev. Henry Haines

More to come about St. John’s Assistant & Associate Ministers.